Kolejne wakacje i kolejny obóz łukowskich harcerzy. Tym razem w dn. 3 – 13 sierpnia 2015 r. młodzież z Łukowa, Starych Kobiałek, Stoczka Łukowskiego, Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Konstantynowa odpoczywała w Siamoszycach nieopodal Zawiercia na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Wszyscy wrócili stamtąd pełni nowych wrażeń, z nową wiedzą i umiejętnościami.

Wyjazd obfitował w wiele atrakcji, które w ciekawy sposób uczyły i wychowywały. Zorganizowane zostały zajęcia sportowe w parku linowym, na torze przeszkód, na kąpielisku zalewu rzeki Krztyni. Młodzież mogła wziąć udział w kilku rozgrywkach paintballa oraz w turnieju strzeleckim. Harcerze wypoczywali na Szlaku Orlich Gniazd - to doskonała sposobność do przypomnienia historii Polski średniowiecznej. Druhnom i druhom bliższe stały się osiągnięcia i słabostki Kazimierza Wielkiego, również za sprawą specjalnie przygotowanej uczty u Wierzynka. Nie zabrakło zajęć profilaktycznych podczas dnia obozu poświęconego walce z uzależnieniami. Ważnym elementem programu okazały się wędrówki. Harcerze odwiedzili rezerwat Góra Zborów, Jaskinię Głęboką, zamek w Ogrodzieńcu i Morsku, Jasną Górę w Częstochowie. Doskonale bawili się w wesołym miasteczku w Parku Śląskim w Chorzowie. Najstarsi wybrali się na wyprawę na Pustynię Błędowską.

Fabułą dla obozu stały się powieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” i trylogia „Władca Pierścieni”. Dzięki wykorzystaniu fantastycznych wątków młodzież łatwiej przyswajała treści dotyczące historii, ekologii czy geografii, chętniej uczestniczyła w zajęciach. Stąd też nazwa „Jurajskie Śródziemie”.

Komendę obozu stanowiła czwórka wychowawców, pracująca jako wolontariusze bez pobierania wynagrodzenia: phm. Michał Mojski – komendant, pwd. Marta Pomorska – zastępczyni, Agnieszka Romańczyk – oboźna, pwd. Anna Maksymowicz – wychowawca. Wyjazd harcerzy dofinansowały władze samorządowe Łukowa, Powiatu Łukowskiego, Białej Podlaskiej i Radzynia Podlaskiego.

„Jurajskie Śródziemie” to ciekawe przedsięwzięcie harcerskiego lata, które pozwoliło na wartościowy i bezpieczny wypoczynek.