Ferie można spędzić w sposób atrakcyjny i wartościowy. Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej zaproponował swoim podopiecznym udział w zimowisku „Etnologika”. W dn. 16 – 20 lutego 2016 r. w Szydłowcu w województwie mazowieckim, mieście znajdującym się niegdyś we włościach szlacheckich rodów Szydłowieckich i Radziwiłłów, spotkali się harcerze z Łukowa, Starych Kobiałek, Białej Podlaskiej.

Zgodnie z nazwą program wyjazdu koncentrował się na różnych aspektach polskiej kultury ludowej. Druhny i druhowie uczestniczyli więc w zajęciach z haftowania, tworzenia wycinanek. Śpiewali piosenki, rozmawiali o muzyce źródeł. Gotowali potrawy z kuchni swoich prababć. Odwiedzili również Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wzięli udział w grze miejskiej „Szydłowiec przez dzieje”. Zwiedzali Wąchock i Kielce. Zimowisko podsumował kominek z okazji Dnia Myśli Braterskiej – święta wszystkich skautów, obchodzonego w rocznicę urodzin twórców ruchu, Roberta i Olave Baden-Powellów.

Nad przebiegiem zimowiska czuwała kadra pracująca jako wolontariusze. W skład komendy wchodzili: pwd. Marta Pomorska – komendantka, pwd. Magdalena Czerska-Sadło i phm. Michał Mojski – zastępcy, phm. Anna Maksymowicz – instruktor, Katarzyna Janiuk – oboźna, Dominik Ziółkowski – kwatermistrz.

Spotkanie z etnografią pozwoliło poznać harcerzom korzenie polskiej tożsamości i stało się oryginalnym pomysłem na zimowy wypoczynek.