Akcja o kryptonimie „Meksyk II”, czyli akcja pod Arsenałem z 1943 r. to jedno z najgłośniejszych działań zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Jej przebieg opisał Aleksander Kamiński na kartach „Kamieni na szaniec”, opowiadając o bohaterskim odbiciu torturowanego przez gestapo Jana Bytnara „Rudego” przez przyjaciół z Szarych Szeregów. Co roku Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów w rocznicę akcji organizuje w stolicy Rajd Arsenał. W dn. 18 – 20 marca 2016 r. wzięły w nim udział drużyny z Hufca ZHP Łuków.

5 Łukowska Grunwaldzka Drużyna Wędrownicza im. Fryderyka Koziarza, działająca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie oraz 13 Bialska Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. ks. Edmunda Barbasiewicza, działająca w Szkole Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej ruszyły na warszawskie ulice i place, aby wziąć udział w grze miejskiej pod hasłem „Widzieć więcej”. Czekały na nich rozmaite zadania. Przeprowadzali wywiady z przechodniami, uczestniczyli w zabawie przy użyciu QR-kodów, zajmowali się ceramiką, spotykali się z powstańcami z 1944 r., dyskutowali o problemach społecznych. Poznawali również historię Warszawy, rozwiązując tematyczne zagadki logiczne i wędrując harcerskimi śladami w stolicy. Z otrzymanych naklejek wszystkie patrole stworzyły bilbord, który zawisł w przestrzeni miejskiej.

W dn. 18 marca 2016 r. harcerze z Hufca ZHP Łuków reprezentowali ZHP podczas pogrzebu por. Jerzego Miatkowskiego „Zawady”- żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezwisłość”, adiutanta mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Został on skazany na śmierć i zamordowany w mokotowskim więzieniu z wyroku stalinowskich sędziów, a później pochowany na „Łączce” na Powązkach w bezimiennej, zbiorowej mogile. Identyfikacja była możliwa dzięki badaniom DNA ekshumowanych szczątków. Dzięki temu ów żołnierz niezłomny mógł mieć wojskowy pogrzeb, w którym wzięły udział najwyższe władze państwowe z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim na czele.

20 marca 2016 r. zaś to główne obchody 73 rocznicy akcji pod Arsenałem. Rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa Józefa Guzdka. Później podczas apelu podniesiono flagę państwową na placu Józefa Piłsudskiego, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty. Kolumny harcerskie przemaszerowały w defiladzie przed pomnikiem, udając się w okolice gmachu Arsenału, gdzie zakończono rajd.

Przedsięwzięcie z jednej strony przypominało ważne wydarzenia historyczne i uczyło patriotyzmu, a z drugiej strony pokazywało, jak można sprostać wyzwaniom współczesności.