Po 16 latach od momentu ustawienia na prywatnej posesji pomnika poświęconego harcerzom z Szarych Szeregów, odbyło się jego przeniesienie i ponowne odsłonięcie. Pomnik stanął w nowym miejscu, ogólnodostępnym, u zbiegu ulic Okrzei, Zakolejnej i Kondrackiego.

 

Pomnik poświęcony harcerzom z Szarych Szeregów odsłonięto 30 września 2001 roku. Stanął na posesji państwa Kondrackich przy ul. Okrzei. Upamiętnia on akcję z lipca 1943 roku, kiedy to harcerze z Szarych Szeregów przejęli 18 skrzynek amunicji z uszkodzonego wagonu kursowego odstawionego na boczny tor węzła kolejowego w Łukowie. Akcja zakończyła się pomyślnie. Zdobyta amunicja trafiła do oddziału partyzanckiego. Na skutek zbiegu okoliczności i zerwanych w tym samym wagonie przez złodziei kolejowych plomb, Niemcy zauważyli brak amunicji i wszczęli alarm. Przystąpiono do pacyfikacji i przeszukań dzielnicy przydworcowej. Nastąpiły liczne aresztowania przez Gestapo, w wyniku których śmierć poniosło sześciu uczestników akcji.

Tę historię dziś raz jeszcze przypomniano. Odczytano tekst autorstwa Ryszarda Grafika, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, opisujący historię łukowskich harcerzy z Szarych Szeregów oraz moment odsłonięcia pomnika szesnaście lat temu. Teraz, po wielu latach pomnik przeniesiono w ogólnodostępne miejsce. Stanął u zbiegu ulic Okrzei, Zakolejnej i Kondrackiego. W uroczystościach udział brali parlamentarzyści oraz władze samorządowe miasta, gminy i powiatu. Byli przedstawiciele łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rodzina Państwa Kondrackich, mieszkańcy Łukowa i poczty sztandarowe. Wystąpiły Anastazja Klimiuk, Julia Stolarczyk i Andrzej Wojtuś. Odnowiony pomnik poświęcił ksiądz kanonik Krzysztof Stepczuk proboszcz parafii NMP Matki Kościoła. Na uroczystości nie zabrakło oczywiście harcerzy z Łukowa, Stoczka Łukowskiego, Starych Kobiałek i Radzynia Podlaskiego. Dla harcerzy była to szczególnie ważna uroczystość, bowiem w harcerstwie do dziś żywe są tradycje Szarych Szeregów.

Organizatorami uroczystości, która odbyła się w piątek 28 kwietnia, byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łuków oraz  burmistrz Dariusz Szustek i radna Maria Pszczółkowska, radni i Urząd Miasta oraz ŁOK.

Tekst i foto: Anna Kupińska - podlasie24