Po raz drugi harcerze z Hufca ZHP Łuków wzięli udział w projekcie realizowanym wspólnie z Fundacją im. Jadwigi Chylińskiej w Warszawie. Partnerem działań od marca do września 2017 r., upowszechniających wiedzę o okresie II wojny światowej, było także I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Cykl przedsięwzięć pod hasłem: "W hołdzie Polsce Walczącej" koordynowali: hm. Michał Mojski i pwd. Agnieszka Romańczyk.

Pierwszy element projektu to gra miejska „W Szarych Szeregach harcerska brać…”, poświęcona historii podziemnego harcerstwa na terenie Ziemi Łukowskiej w dn. 28 czerwca 2017 r. Towarzyszyła odsłonięciu odnowionego pomnika na ul. Okrzei, który upamiętnia akcję przejęcia 18 skrzynek amunicji przez łukowskie Szare Szeregi w 1943 r. Po oficjalnych uroczystościach harcerze z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Starych Kobiałek, Stoczka Łukowskiego udali się na grę. Poznawali podczas niej ważne postacie związane z podziemiem, działalność ZHP w czasie II wojny światowej.

W dn. 13 – 15 maja 2017 r. zorganizowany został objazd historyczny. Młodzież pod nadzorem kadry instruktorskiej przygotowała wizyty w miejscach związanych z latami 1939 – 1945 na Pomorzu. Harcerze odwiedzili m.in. Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ORP „Błyskawica”, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz kompleks Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Taki plan z powodzeniem może służyć wycieczkom edukacyjnym oraz rodzinnym. Ponadto uczestnicy wzięli udział w konkursie o II wojnie światowej.

Projekt zwieńczyła akcja „Łukowscy bohaterowie”, polegająca na przygotowaniu plakatów o postaciach z dziejów Ziemi Łukowskiej, związanych również z II wojną światową. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w sierpniu i we wrześniu 2017 r. Dwójka harcerzy: Dominik Ziółkowski i Agnieszka Romańczyk narysowała portrety osób zasłużonych, m. in. gen. Franciszka Kleeberga, Leona Kiernickiego, do których dołączono biogramy. Takie ulotki rozpowszechniono w środowiskach działania drużyn.

Wielomiesięczna aktywność druhów i druhen dzięki wsparciu Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej przyniosła wiele cennych efektów edukacyjnych, przypominając ważne wydarzenia i sylwetki z okresu II wojny światowej.

Propozycja objazdu historycznego śladami pamiątek II wojny światowej – Gdańsk, Gdynia, Hel

Gdańsk

 • Muzeum II Wojny Światowej, Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk, tel. +48 58 760 09 60
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., http://www.muzeum1939.pl;
 • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), ul. Plac Obrońców
  Poczty Polskiej 1/2, 80-839 Gdańsk , tel. +48 512 418 757 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
  http://www.mhmg.pl/oddzial/6/muzeum-poczty-polskiej-w-gdansku
 • Westerplatte, http://www.westerplatte.eu/

Gdynia

 • ORP “Błyskawica”, Al. Jana Pawła II, 81-375 Gdynia, http://www.muzeummw.pl/?orp-blyskawica-,227
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia, tel. 58 620-13-81, wew. 22,
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., http://www.muzeummw.pl

Hel

 • Muzeum Obrony Wybrzeża (Helski Kompleks Muzealny), ul.Helska, 84-150 Hel, tel. 0 697 88 85 83, 0 697 88
  85 82, 58 - 675-74-88, http://helmuzeum.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Elementy do zwiedzania:
  - stanowisko B2,
  - skansen uzbrojenia,
  - wieża kierowania ogniem MOW,
  - Muzeum Helu,
  - stanowisko baterii Laskowskiego.