Otoczeni przez komputery, telefony komórkowe, skomplikowany sprzęt elektroniczny często zapominamy, ile radości może płynąć z bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, aktywności fizycznej, obcowania z naturą. Coraz częściej pojawiają się też uzależnienia i te behawioralne, i te od substancji psychoaktywnych. Owym problemom poświęcony był biwak profilaktyczny Hufca ZHP Łuków „Zaloguj się do prawdziwej przygody” w dn. 16 – 18 października 2015 r.

Na miejsce swoich działań harcerze z Łukowa, Białej Podlaskiej, Krynki, Radzynia Podlaskiego wybrali Gołąb – wieś pod Puławami, słynącą z pięknego renesansowego kościoła pw. św. Floriana i św. Katarzyny oraz usytuowanego obok świątyni Domku Loretańskiego. Atrakcją miejscowości jest również Muzeum Nietypowych Rowerów, stworzone przez Józefa Konstantego Majewskiego. Uczestnicy poznawali okolicę dzięki grze i mieli okazję wziąć udział w intrygujących zajęciach, kiedy samodzielnie próbowali jazdy na oryginalnie skonstruowanych pojazdach.

Nie zabrakło również warsztatów integracyjnych pod hasłem „Tweetuj na żywo”. Aktywności fizycznej służyła gra terenowa „Poczuj harmonię z naturą” oraz wędrówki po puławskich lasach. Druhny i druhowie brali również udział w kominku „Ćwierkaj wesoło jak skowronek”, opowiadającym o pogodzie ducha i optymizmie. Odbyły się także warsztaty młodych liderów o walce z mową nienawiści w internecie. Wszystkim zajęciom towarzyszyły treści profilaktyczne, przekonujące o tym jak zapobiegać uzależnieniom od alkoholu czy komputerów, a także pokazujące alternatywę dla zachowań ryzykownych.

Komendę biwaku stanowili: pwd. Marcin Matuszewski – komendant, phm. Michał Mojski, Agnieszka Romańczyk – zastępcy, Anna Daniłko – oboźna, pwd. Marta Pomorska – kwatermistrzyni. Funkcję opiekunów ponadto pełnili pwd. Sylwia Kryńska i Michał Ptak. Biwakujących harcerzy odwiedził komendant Hufca ZHP Łuków, phm. Tomasz Sych. Wyjazd doszedł do skutku dzięki uprzejmości dyrektora Szkoły Podstawowej w Gołębiu, Krzysztofa Gowina. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Miejskich Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie i Białej Podlaskiej.

Biwak profilaktyczny „Zaloguj się do prawdziwej przygody” okazał się ciekawą inicjatywą, która pokazała młodzieży, jak ciekawie spędzać wolny czas z dala od używek.